Każdy z pewnością zauważył na swoim obuwiu charakterystyczne marszczenia, załamania na zgięciu cholewki, powstałe na skutek chodzenia. Ten stan pogarsza dodatkowo wilgoć, która wchłaniana jest przez skórzane elementy, a następnie podczas ich schnięcia powoduje deformacje. Z pomocą przychodzą nam Prawidła!

Prawidła. Cóż to takiego? Do czego służą?

Prawidło jest przestrzennym modelem stopy, który znajduje zastosowanie na etapie przechowywania obuwia, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie ich oryginalnego kształtu. Niestety dziś nie są zbyt popularne. Kojarzone są one raczej z czasami już minionymi. Może dlatego, że kiedyś buty były prawdziwym rarytasem i ludzie powszechnie bardziej o nie dbali. Na szczęście z roku na rok zwiększa się grono osób, które zaczyna bardziej cenić dobre jakościowo obuwie, z wyższej półki. Równocześnie rośnie zainteresowanie w dziedzinie ich pielęgnacji i odpowiedniego ich przechowywania.

Dobranie odpowiednich prawideł

Jeżeli ktoś się zastanawia, czy prawidła dopasują się do danego buta, odpowiedź powinna kryć się w ich budowie. Szerokie spektrum możliwości dają 3-częściowe, drewniane prawidła, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Dzięki mechanizmowi, sprężynom i śrubom oraz dzielonemu noskowi, regulować można zarówno ich długość jak i szerokość. Dodatkowym elementem ułatwiającym ich użytkowanie jest uchwyt, który pomaga podczas ich wyciągania. Występują także tańsze zamienniki – tak zwane prawidła kulkowe, składające się z noska, sprężyny i kulki, którą umieszcza się na pięcie. Tego rodzaju prawidła z czasem mogą spowodować wypaczenie w tylnej części cholewki, jednak to rozwiązanie jest także skuteczne. Należy pamiętać, że pomimo posiadanej regulacji, prawidła należy dobrać do konkretnego rozmiaru buta.

Materiał ma znaczenie!

Wyróżniamy prawidła z drewna i z tworzyw sztucznych. Jaka jest różnica? Drewniane, oprócz swojej podstawowej funkcji, pochłaniają również wilgoć i sprawiają, że but schnie o wiele szybciej, w przeciwieństwie do tych z tworzyw sztucznych. Jeżeli chodzi o typ drewna, to w naszej ofercie mamy prawidła cedrowe pełne i bukowe kulkowe. Cedr posiada szczególne właściwości przeciwbakteryjne, przez co neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Stosowanie odświeżaczy do butów staje się zbędne. Cedrowe prawidła pozostawiają aromatyczną, miłą woń oraz świetnie pochłaniają wilgoć z wnętrza butów.

Praktyczna wskazówka

Bardzo ważne jest, żeby prawidła włożyć do butów bezpośrednio po ich zdjęciu, co pozwala wyschnąć butom w odpowiedniej formie, zachowując prawidłowy kształt. Ponadto prawidła, na które naciągnięta jest skóra, ułatwiają zabiegi pielęgnacyjne na powierzchni cholewki – rozprowadzanie kremów i wosków oraz proces polerowania. To z pewnością pomoże zachować ich estetyczny wygląd.

Zaniedbania, których skutki jesteś w stanie naprawić

Może myślisz: Teraz będę wiedział jak zadbać o nowe buty. A co z tymi, które już użytkowałem i odkształcenia są już widoczne? Nic straconego! Prawidła mogą znacząco polepszyć kondycję butów, które wyglądają już na znoszone. Oczywiście poprawa nie będzie natychmiastowa i może po pierwszym użyciu ciężko będzie dostrzec różnicę, ale regularne stosowanie przyniesie zadowalający efekt.

Powiedzenie „jak dbasz, tak masz” sprawdza się w także w przypadku obuwia, dlatego jeśli jeszcze nie posiadasz porządnych prawideł, zapraszamy do naszego salonu. Z przyjemnością pomożemy Państwu dobrać prawidła tak, by jak najlepiej służyły Waszym butom.

Używanie prawideł wydłuża żywotność butów, przez co możesz dłużej cieszyć się swoją ulubioną parą.